Logopedsko savjetovanje

Logopedsko savjetovanje

Logopedsko savjetovanje

U provedbi redovite logopedske terapije ponekad ne ostane dovoljno vremena za razgovor između roditelja i logopeda, a neke teme ili potencijalni problemi zahtijevaju detaljniji uvid i suradnju obje strane. 

Kroz uslugu logopedskog savjetovanja roditeljima se nastoji omogućiti razgovor s logopedom o djetetovim osobitostima u pogledu komunikacijskog i jezično-govornog razvoja. Savjetovanje uključuje i pružanje smjernica o načinima poticanja u svakodnevnim aktivnostima kod kuće. Ukoliko procijeni da za to postoji potreba, logoped može samoinicijativno roditelju uputiti poziv za savjetovanje, na što se roditelj po želji odaziva. 

Logopedsko savjetovanje nije namijenjeno isključivo roditeljima djece koja su već uključena u terapijski proces u našem kabinetu. Za tu se uslugu mogu javiti i svi oni roditelji koji imaju nejasnoće i pitanja vezana za specifičnosti koje su uočili u djetetovom razvoju na području komunikacije, jezika i govora te oni koji ne mogu pohađati terapiju zbog udaljenosti, epidemioloških, zdravstvenih ili ostalih razloga, a trebaju podršku logopeda. 

Logopedsko savjetovanje
Logopedsko savjetovanje

Savjetovanje se može pružati razgovorom uživo, ali i u online obliku. Kada se savjetovanje odvija uživo, djeca mogu i ne moraju biti prisutna, što ovisi o željama roditelja, ali i o tome koje će se teme kroz savjetodavni rad obraditi. Online logopedsko savjetovanje se provodi preko komunikacijskih platformi (Skype, Zoom i ostalih). Logoped najprije analizira video snimke interakcije djeteta i roditelja (u zajedničkoj igri, rutinama hranjenja, čitanja slikovnica i slično) koje su roditelji samostalno snimili, nakon čega slijedi savjetodavni razgovor između logopeda i roditelja.

Važno je istaknuti da usluga logopedskog savjetovanja ne može zamijeniti niti se izjednačiti s izravnom logopedskom terapijom.